Blog

Co to jest odpływ liniowy?

Posted On 4 grudnia, 2020 at 9:29 am by / Możliwość komentowania Co to jest odpływ liniowy? została wyłączona

Co to jest odpływ liniowy?

Współczesne łazienki zachwycają doskonałą funkcjonalnością oraz wysublimowanym designem. W głównej mierze decyduje o tym bardzo modne, ekskluzywne, a jednocześnie ponadczasowe połączenie kolorów, wzorów, form i struktur. Płytki na ścianach i podłogach, poszczególne elementy wyposażenia oraz dodatki – wszystko to ma znaczenie w przypadku aranżacji łazienki. Nic więc dziwnego, że obecnie tak popularne są nowoczesne prysznice bez brodzika, zamiast którego montuje się niezwykle praktyczny, a także zapewniający elegancki, minimalistyczny efekt odpływ liniowy do prysznica. Każdy, kto przymierza się do remontu mieszkania/domu z pewnością słyszał o takim systemie, jednak na czym właściwie on polega? Co to jest odpływ liniowy? Czy montaż odwodnienia liniowego jest trudny?

Odpływ liniowy do prysznica – co to takiego?

Co to jest odpływ liniowy? Otóż jest to bardzo popularny, innowacyjny element armatury hydraulicznej umożliwiający instalację nowoczesnych pryszniców bez brodzika. Taki odpływ, nazywany również odwodnieniem liniowym lub rynienką prysznicową doskonale odprowadza bowiem wodę z przestrzeni kabiny prysznicowej. Jako, że odpływ liniowy do prysznica montuje się bezpośrednio w podłodze, nie ma potrzeby instalowania brodzika – w zupełności wystarcza kabina, drzwi (w przypadku wnęki prysznicowej) lub szklana ścianka. Montaż odwodnienia liniowego pozwala więc zaaranżować komfortową i stylową strefę natryskową typu walk-in.

Nowoczesne prysznice bez brodzika

Bez wątpienia nowoczesne prysznice bez brodzika to w dzisiejszych czasach jeden z najsilniejszych trendów jeśli chodzi o aranżację łazienek. Jako, że montaż odwodnienia liniowego umożliwia rezygnację z brodzika, poprawia ogólną estetykę pomieszczenia, ale też ułatwia porządki. Skoro odpływ liniowy do prysznica instaluje się bezpośrednio w podłodze, można go umiejscowić właściwie w dowolnym miejscu, a wokół ułożyć takie same, jak na reszcie podłogi lub nieco inne, lecz wciąż pasują do całości płytki, tym samym zachowując stylistyczną harmonię i optycznie powiększając wnętrze. W związku z tym, odpływ liniowy do prysznica idealnie sprawdza się w każdej łazience, zarówno nowoczesnej, loftowej, skandynawskiej, jak również klasycznej, retro czy rustykalnej. Do tego kafelki nie brudzą się tak, jak brodziki, dzięki czemu łatwiej się je czyści. Ogromną zaletą nowoczesnych pryszniców bez brodzika jest to, że właściwie nie wymagają silikonowania, a jak wiadomo to właśnie w miejscu połączenia brodzika i kabiny gromadzi się najwięcej trudnego do wyczyszczenia brudu. Warto również wspomnieć o tym, że współcześni producenci oferują wiele różnych modeli odpływów liniowych do prysznica. Natomiast na czym polega montaż odwodnienia liniowego?

Montaż odwodnienia liniowego

Odpływ liniowy do prysznica niewątpliwie pociąga za sobą wiele korzyści. Niemniej, powinniśmy wiedzieć, że montaż odwodnienia liniowego najlepiej zaplanować już na etapie projektowania mieszkania/budowy domu, czyli na etapie tzw. stanu surowego. Kluczowe jest bowiem właściwe przygotowanie podłogi w miejscu, w którym ma się znaleźć odpływ. Niezbędne jest przy tym wykonanie odpowiedniego spadku (po to, aby woda z prysznica swobodnie spływała do odpływu liniowego), optymalne ustawienie i wypoziomowanie tzw. korytka, a także zamontowanie hydroizolacji. Wszystko to jest szczególnie ważne w przypadku łazienek w blokach mieszkalnych oraz w domach na piętrze. Jeśli nie mamy doświadczenia w pracach związanych z hydrauliką, najrozsądniej montaż odwodnienia liniowego zlecić doświadczonemu na tym polu specjaliście. Równie istotny, co sama instalacja jest dobór wysokiej jakości, porządnego i stylowego odpływu liniowego – pamiętajmy, że taka instalacja powinna z powodzeniem służyć nam długie lata oraz, że ma wpływ na estetykę łazienki.