Czyszczenie i konserwacja odpływów liniowych BALENEO

Jak czyścić/udrożnić i konserwować odpływ liniowy?

Czyszczenie i konserwacja odpływów liniowych BALENEO

Nasze odpływy liniowe BALNEO wykonane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej AISI 304. Jest to stal o niskiej zawartości węgla, odporna na korozję w środowisku atmosferycznym, wody naturalnej, roztworów alkalicznych, niektórych kwasów organicznych i nieorganicznych.

W stalach nierdzewnych tlen wchodzi w reakcję z zawartymi w stali atomami chromu tworząc warstwę tlenku chromu, stanowiącą naturalną ochronę przed czynnikami korozji. Tę ochronną warstewkę nazywamy pasywną. Chociaż ma ona grubość tylko kilku atomów, wykształca się natychmiast w obecności tlenu z powietrza lub wody.

W przypadku zarysowania, lub uszkodzenia materiału, ochronna warstwa pasywna odbudowuje się i w dalszym ciągu zabezpiecza powierzchnię przed korozją.

Niestety, niektóre substancje są wstanie uszkodzić warstwę ochronną stali odpływów BALNEO. Dlatego zalecamy odpowiednie czyszczenie odpływów liniowych.

 

Prosimy o ochronę naszych produktów przed takimi czynnikami jak:

 • oddziaływania kwasu solnego i chloru,
 • zanieczyszczenie podczas montażu i produkcji (wapno, cement, obce wtrącania metaliczne powstałe na skutek używania w pobliżu szlifierek kątowych lub nieodpowiednich narzędzi montażowych),
 • kontakt ze zwykłą stalą węglową (porysowania stalą czarną w trakcie transportu lub składowania).

Konserwacja odpływów liniowych ze stali nierdzewnej podczas eksploatacji jest bardzo ważna. Związkami używanymi w łazienkach, które mogą naruszyć ochroną warstwę pasywną (tlenek chromu) są związki zawierające chlorki - sól, środki dezynfekujące, oraz kwasy.

Przy korzystaniu z naszych odpływów, nie ma potrzeby używania do ich udrażniania agresywnych środków np. typu Kret. Nasze odpływy BANEO są tak skonstruowane, że wszelkie zanieczyszczenia zatrzymują się na osadniku i w syfonie.

Wystarczy po uniesieniu panelu dekoracyjnego wyjąć oba te elementy, oczyścić dokładnie a następnie umyć najprostszymi, przyjaznymi dla otoczenia środkami – np. płynem do mycia naczyń.

Najlepszym środkiem neutralizującym działanie chlorków i słabych kwasów jest woda. Należy po prostu dokładnie wypłukać odpływ.
Oczywiście, każdy materiał wymaga utrzymania w czystości. Stal nierdzewna nie jest wyjątkiem od tej reguły i każdy użytkownik musi być świadomy konieczności regularnego czyszczenia  odpływów BALNEO.

 

Aby powierzchnia urządzeń ze stali nierdzewnej nie uległa zniszczeniu na skutek niewłaściwej eksploatacji należy stosować się do poniższych zaleceń:

 • Do czyszczenia nie należy używać: środków zawierających chlorki i wybielacz oraz w żadnym wypadku środków do czyszczenia srebra.
 • Nie wolno stosować wełny stalowej, papieru ściernego, szorstkich czyścików, proszków do szorowania, szlifowania i polerowania itp., ponieważ zarysują powierzchnię.
 • Nie wolno używać stalowych poduszek do szorowania czy też szczotek drucianych – mogą pozostawać z nich na powierzchni osady ze stali węglowej co w konsekwencji doprowadzi do rdzewienia materiału.
 • Pierwsze przebarwienia i pyły pojawiające się podczas eksploatacji materiału należy usuwać zwykłą szmatką, skórą zamszową czy też większe zabrudzenia - nylonową gąbką.
 • Jeżeli na elementach ze stali nierdzewnej pojawią się cząstki żelaza powstałe na przykład przy montażu – powinny być one usuwane natychmiast. Takie cząsteczki zaczną w końcu same w sobie rdzewieć, a co za tym idzie mogą uszkodzić warstwę pasywną chroniącą stal nierdzewną i w konsekwencji doprowadzi do rdzewienia. Powstałe przebarwienia i osady powinny być usuwane mechanicznie lub środkami do czyszczenia stali nierdzewnej.
 • Do czyszczenia można używać preparatów przeznaczonych do czyszczenia stali nierdzewnej oraz preparatów opartych na alkoholu – nie stanowią one zagrożenia dla własności antykorozyjnych stali nierdzewnej.
  Wykonawcy robót budowlanych i handlowcy nie zawsze są świadomi tego jak niebezpieczne są markowe produkty do usuwania zapraw (zawierające kwas solny) w zastosowaniu do elementów ze stali nierdzewnej. Ten fakt należy wyraźnie podkreślić. Jeżeli jest to możliwe, należy zmienić kolejność operacji, tak aby mocowanie płytek ceramicznych i ich czyszczenie było dokonane przed zamontowaniem sąsiadujących elementów ze stali nierdzewnej.
 • Powierzchnie bardzo zaniedbane mogą być czyszczone środkami do polerowania metali, takimi jak środki stosowane do czyszczenia elementów chromowanych (na przykład elementów wykończeniowych do samochodów). Ponadto, można stosować środki polerujące, stosowane do wykończenia lakierowanych elementów samochodowych. Należy tutaj zachować ostrożność, gdyż powierzchnie polerowane mogą ulec porysowaniu przez te środki.
 • Po czyszczeniu zawsze wskazany jest zabieg polerowania suchą tkaniną.

Przypominamy, że jeżeli jednak dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia chemicznego, bądź mechanicznego odpływu, po usunięciu powodującej je przyczyny nastąpi regeneracja ochronnej warstwy pasywnej (tlenek chromu) ponieważ potrzebny do niej tlen znajduje się tak w powietrzu (O2) jaki w wodzie(H2O).

 

Poniższa tabela pokazuje najczęściej występujące rodzaje zanieczyszczeń i sposoby radzenia sobie z nimi:

Rodzaje zanieczyszczeń Środki do czyszczenia
Odciski palców Woda z mydłem lub detergentem
Środki do czyszczenia szkła nie zawierające chlorków
Osad wapienny Roztwór octu z wodą
Oleje i smary Środki oparte na alkoholu.
Rozpuszczalniki, np. aceton
Środki do czyszczenia elementów chromowanych
Farby Środki do usuwania powłok malarskich, oparte na związkach alkaicznych lub rozpuszczalnikach
Cement i zaprawa Roztwór zawierający niewielką ilość kwasu fosforowego, a następnie woda
Cząstki żelaza pochodzące z narzędzi lub
kontaktu ze stalą konstrukcyjną
Na wczesnym etapie – mechanicznie
W przypadku pojawienia się wżerów – pasty trawiące i pasywacyjne.
Przebarwienia, początki korozji W zależności od stopnia zawansowania:
Roztwór octu bądź soku z cytryny z wodą.
Rozcieńczalniki do farb.
Delikatne przetarcie papierem ściernym o gradacji P3000 na mokro, bądź środkiem polerującym do karoserii samochodowej. Dokładne spłukanie.

Częstotliwość czyszczenia elementów ze stali nierdzewnej to jest sprawa bardzo indywidulana – wszystko zależy od stopnia eksploatacji oraz stopnia zabrudzenia.

Już wiesz, jak skutecznie czyścić, udrożnić i konserwować odpływ liniowy.