Montaż odpływów liniowych

Montaż odpływów liniowych

odpływy liniowe montaż

Odpływy liniowe stają się coraz popularniejsze zarówno w domach, bądź mieszkaniach osób młodych, jak i starszych. Charakteryzują się dosyć dużą oszczędnością miejsca, a do tego są niezwykle wygodne - z tego względu wybór prysznica z odpływem liniowym staje się najlepszym rozwiązaniem dla osób mających problemy z poruszaniem się lub osób starszych. Odpływy w naszej ofercie wykonane zostały z materiałów najwyższej jakości, a pomimo tego dostępne są w atrakcyjnej cenie.

Zalety i wady montażu odpływu liniowego

Odpływy liniowe producenta Balneo oferują znacznie więcej korzyści, niż wad. Jedynym minusem może się wydawać inwestycja w odpowiednie przygotowanie przestrzeni pod odpływ i postawienie na fachową pomoc, aby mieć pewność, że montaż został solidnie wykonany. Jeśli chodzi o zalety odpływów liniowych, przede wszystkim liczy się minimalistyczny wygląd i o wiele łatwiejsza higiena kabiny. Standardowy brodzik bardzo często narażony jest na gromadzenie się bakterii w zakamarkach, do których trudno jest się dostać.

 

W przypadku odpływu liniowego musisz jedynie regularnie czyścić podłogę wyłożoną płytkami oraz części znajdujące się pod panelem dekoracyjnym. Aby to zrobić, wystarczy zdjąć ruszt odpływu - na przykład przy pomocy specjalnego haczyka, a następnie oczyścić rynienki, syfon i osadnik, w którym mogły nagromadzić się zabrudzenia. Rekomendujemy, aby całą instalację czyścić z wykorzystaniem zwykłych detergentów, takich jak np. płyn do mycia naczyń. Kabina z odpływem liniowym to tania i wygodna opcja, która daje o wiele większą swobodę poruszania się pod prysznicem niż typowy brodzik.

 

Balneo Montaż odpływów
1

Montaż podejścia kanalizacyjnego

Na samym początku oceniamy i sprawdzamy jaki rodzaj podłogi jest w łazience, w której będziemy przeprowadzać montaż. To od tego aspektu zależy jak będzie wyglądał montaż podejścia kanalizacyjnego - a co za tym idzie, na jakim stropie lub podłożu go wykonamy. Najczęściej spotykany rodzaj podłogi w łazience to po pierwsze podłoga na gruncie - wykonywana na parterze w domach niepodpiwniczonych, wymaga wstępnego montażu podejścia.

 

Dopiero po jego wykonaniu możemy betonować podłogę, zamontować syfon i ułożyć wierzchnią warstwę jastrychu. Jeśli mamy do czynienia ze stropem gęstożebrowym, który jest najpopularniejszym typem w budynkach rodzinnych, podejście kanalizacyjne ma zwykle jego grubość. Wartość ta przekracza co najmniej 25 cm - warto pamiętać, że owo podejście powinno być zamontowane na etapie wykonywania stropu. Jeśli instalacja wymaga dodatkowych rur, można je poprowadzić w kanałach pustaków między żebrami stropu.

 

W stropach monolitycznych, które nie są odpowiednio grube, należy wykonać podejście kanalizacyjne pod stropem. Można je następnie zasłonić podwieszanym sufitem, jednak należy dokładnie sprawdzić wymiary projektu, tak aby zmieściły się rury odprowadzające i syfon. Jeszcze inną opcją jest podniesienie poziomu podłogi natrysku o kilka, bądź kilkanaście centymetrów. Zastanawiasz się jaki spadek powinien mieć odpływ liniowy? Bez względu na to, na jakim podłożu wykonujemy montaż, w każdym wypadku spadek rur odprowadzających powinien wynosić 2,5%.

 

Wiele zależy jednak od tego, jaki rodzaj odwodnienia wybrał Klient - na przykład zastosowanie odwodnienia punktowego wymaga spadku 1,5% z każdej strony. Spadek odpływu liniowego usytuowany jest zwykle z jednej lub obu stron odpływu, co zależy od jego umiejscowienia. Pamiętaj, że spadek 2,5% oznacza obniżenie posadzki o 2,5 cm na 1 metrze.

 

Montaż elementów odwodnienia

Montaż odpływu liniowego składa się z wielu bardzo istotnych kroków - jednych z nich jest zachowanie odpowiedniej wysokości odpływu, który powinien znajdować się wyżej od miejsca, gdzie podłączone jest przyłącze kanalizacyjne. Do wyboru Klienta na etapie projektu jest montowanie w ścianie - stosujemy tutaj odpływ liniowy ścienny, a także odpływ liniowy w podłodze, zwany klasycznym. Rekomenduje się, aby zlokalizowany był jak najbliżej pod słuchawką prysznicową lub deszczownicą, w celu sprawnego odprowadzania wody.

Zabezpieczenie i izolacja odpływu

Następnym etapem montażu jest wykonanie jastrychu, czyli inaczej posadzki stabilizującej całą instalację. Gdy wyschnie, należy ułożyć na niej matę uszczelniającą, która zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wody wokół odpływu liniowego, czy też całego prysznica. Warto wziąć pod uwagę zastosowanie dodatkowej folii w płynie, dla zwiększenia efektu uszczelnienia lub narożników zewnętrznych i wewnętrznych. W przypadku izolacji przeciwwodnej zaleca się, aby wykonać ją na całej powierzchni podłogi w łazience.

Układanie płytek

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża możemy przystąpić do układania płytek wykończeniowych. W tym momencie należy zachować szczególną ostrożność i mieć na uwadze załamanie płaszczyzn w miejscu spadku wody - płytki trzeba idealnie dopasowywać do wylewki wokół odpływu, idąc coraz dalej. Dla dodatkowego zabezpieczenia używamy spoin wodoodpornych zarówno na posadzce, jak i ścianach natrysku, dzięki czemu Klienci mogą cieszyć się niemal 100% szczelnością. Do montażu nowoczesnych i trwałych odpływów liniowych polecamy zwłaszcza spoiny epoksydowe, które są najlepszymi fugami na rynku.

 

Przed montażem odpływu liniowego, jak i całej kabiny prysznicowej warto wziąć pod uwagę, jaki rodzaj płytek łazienkowych będzie najlepszy. Dla tego typu projektów rekomendujemy płytki o niskiej nasiąkliwości, dzięki czemu Klienci mają gwarancję, że produkt wysokiej klasy utrzyma się przez wiele lat i nie straci szybko swojej jakości.

2

Idealny odpływ

Jeśli nie masz pewności, jaki montaż odpływu liniowego będzie najlepszy dla Twojej łazienki, warto skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie. Korzystając z naszych produktów, otrzymujesz gwarancję zarówno komponentów wysokiej jakości, jak i fachową pomoc na każdym kroku. Zależy nam na komforcie naszych Klientów, dlatego też oferujemy 10-letnią gwarancję na cały asortyment z Higienicznym Atestem PZH.