Blog

Odpływ liniowy czy punktowy – który wybrać do prysznica?

Posted On 18 grudnia, 2020 at 7:26 pm by / Możliwość komentowania Odpływ liniowy czy punktowy – który wybrać do prysznica? została wyłączona

Odpływ liniowy czy punktowy – który wybrać do prysznica?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób, które planują remont łazienki rezygnuje z montażu kabiny prysznicowej z brodzikiem. Oczywiście prysznic wciąż jest obowiązkowym elementem wyposażenia tego pomieszczenia, jednak zamiast wspomnianego brodzika, popularnie instaluje się dziś praktyczne i designerskie odpływy w podłodze. Na rynku dostępne są przy tym dwa rodzaje takich systemów, a mianowicie odpływy liniowe do prysznica oraz odpływy prysznicowe punktowe. Czym różnią się od siebie te dwa systemy oraz jakie są ich zalety i wady? Jaki odpływ, liniowy czy punktowy wybrać do swojej łazienki? Jakie czynniki wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Odpływ liniowy do prysznica

Rezygnacja z brodzika wiąże się z koniecznością wybrania odpowiedniego odpływu – w podłodze lub w ścianie, przy czym popularniejszy jest system podłogowy. W tym miejscu pojawia się jednak kolejny dylemat, ponieważ współcześnie producenci tego typu akcesoriów oferują dwa typy odpływów – odpływ liniowy do prysznica oraz odpływ prysznicowy punktowy. Czy któryś z nich jest lepszy i jeśli tak dlaczego? Otóż, warto wiedzieć, że odpływ liniowy do prysznica, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia liniowe odprowadzanie wody. Taki system składa się z podłużnego korytka o długości między 40 a 120 cm i szerokości około 4-8 cm, syfonu o wysokości około 65-160 mm oraz osadnika zatrzymującego nieczystości. Ogólna wysokość odpływu wynosi od 1,5 do 3 cm. Wpuszczony w podłogę odpływ zazwyczaj przykrywa się specjalnym rusztem (kratką) ze stali nierdzewnej, polerowanej lub szczotkowanej, o zróżnicowanym designie (w zależności od konkretnego modelu) lub panelem, na który wkleja się płytkę podłogową. W związku z tym, odpływ liniowy do prysznica bez problemu można dopasować zarówno do aranżacji kabiny prysznicowej, jak i całej łazienki. Warto również dodać, że odpływ liniowy zwykle instaluje się przy wybranej krawędzi prysznica, więc spadek w posadzce wykonuje się w jednym kierunku. Czym natomiast od odpływu liniowego różni się odpływ prysznicowy punktowy i jaki odpływ (liniowy czy punktowy) ostatecznie wybrać?

Odpływ prysznicowy punktowy

W przeciwieństwie do akcesoriów liniowych, odpływy prysznicowe punktowe, nazywane również wpustami, odprowadzają wodę punktowo, a nie liniowo. Zamiast podłużnego korytka są więc wyposażone w korpus, wewnątrz którego znajduje się zamknięcie syfonowe o wysokości około 30-50 mm i filtrujący zanieczyszczenia osadnik. Całość jest przykryta kratką. Niektóre modele odpływów prysznicowych punktowych są dostępne w zestawie z elementami dystansowymi (ułatwiającym poziomowanie wpustu w podłodze), kołnierzami górnymi i dolnymi (uszczelniającymi miejsce połączenia odpływu z posadzką i izolacją przeciwwilgociową), a także ramami nośnymi. Poszczególne kratki odpływów prysznicowych punktowych również są zróżnicowane pod względem stylistycznym, więc łatwo dopasować je do estetyki wnętrza. Co istotne, taki odpływ zawsze montuje się na środku kabiny prysznicowej, w związku z czym konieczne jest wykonanie w posadzce tzw. spadku kopertowego. Podsumowując, jaki odpływ liniowy czy punktowy warto wybrać do swojej łazienki?

Odpływ liniowy czy punktowy?

Wszyscy, którzy zastanawiają się, który odpływ, liniowy czy punktowy jest lepszy i w związku z tym, który zamontować w swojej łazience, mogą odetchnąć z ulgą – oba systemy równie efektywnie odprowadzają wodę. Poza tym, żaden z nich nie sprawia właściwie żadnych problemów jeśli chodzi o kwestię czyszczenia. Minimalne różnice występują w kwestii wysokości odwodnienia (odpływy liniowe są nieco wyższe). Jak zostało już wspomniane, odpływ liniowy do prysznica wymaga wykonania w podłodze innego rodzaju nachylenia (w jednym kierunku) niż odpływ prysznicowy punktowy (spadek kopertowy). Poza tym, zasadnicza różnica między dwoma rodzajami odpływów podłogowych sprowadza się do walorów estetycznych, więc każdy musi samodzielnie zadecydować, jaki odpływ bardziej mu odpowiada.