Odpływ liniowy – jaki spadek?

Odpływ liniowy - jaki spadek?

Montaż odpływu liniowego na wielu etapach może powodować niemały problem i rodzić wiele pytań. Od czego zacząć? Jakich materiałów używać? Jaki spadek zastosować podczas montażu?

Obecność spadku przy odpływie liniowym na fundamentalne znaczenie – bez odpowiedniego spadku woda nie spływałaby poprawnie do rur i mogłaby powodować wiele kłopotów – zalanie, gnicie itp. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na stworzenie odpowiedniego pochylenia aby umożliwić całemu systemowi prawidłowe funkcjonowanie.

 

Od czego zacząć?

Odpływ liniowy - jaki spadek?Pierwszym etapem montażu odpływu liniowego jest przede wszystkim zainstalowanie podejścia kanalizacyjnego. To, jakie podejście postanowimy zastosować zależy w głównej mierze od rodzaju podłogi w łazience. W przypadku podłogi na gruncie (łazienka na parterze domu, w którym nie ma piwnicy) montuje się podejście kanalizacyjne, a w następnie betonuje się podłogę. Potem należy zamontować syfon i ułożyć wierzchnia warstwę jastrychu.
W przypadku zastosowania stropu gęstożebrowego podejście kanalizacyjne montujemy w grubości stropu, na etapie wykonywania tronu lub przed jego zabetonowaniem.
A co w przypadku, gdy zastosowaliśmy strop monolityczny? Ten rodzaj stropu ma maksymalnie 15 cm grubości, więc podejścia kanalizacyjne najlepiej jest przeprowadzić pod nim. Wówczas można podnieść dno prysznica lub zastosować sufit podwieszany w celu zamaskowania podejścia. Musimy pamiętać, że instalując podejście kanalizacyjne wybieramy sposób instalacji zależny od rodzaju podłogi (podłoga na gruncie, na stropie gęstożebrowym, na stropie monolitycznym). Niezależnie od rodzaju podłoża lub stropu, spadek powinien mieć konkretny, najbardziej optymalny spadek.

 

Jaki spadek odpływu liniowego zastosować?

Odpływ liniowy - jaki spadek?Montaż odpływu liniowego przeprowadzić można na ścianie, z nachyleniem podłogi jednostronnym, lub na podłodze – z nachyleniem dwu- lub jednospadkowym. Spadek powinien znajdować się nieco wyżej od miejsca połączenia z pionem kanalizacyjnym, natomiast kratkę montujemy około 1-2 mm poniżej poziomu płytek
Jaki spadek odpływu liniowego powinniśmy zastosować? W zależności od umiejscowienia kanału prysznicowego, odpływ kształtuje się z jednej lub kilku stron i powinien wynosić 2,5% w kierunku odpływu. Taki spadek gwarantuje poprawny przepływ wody podczas prysznica. Woda nie zbiera się w jednym miejscu, tylko równomierni spływa do sieci kanalizacyjnej.
Kąt nachylenia samego odpływu możemy regulować za pomocą regulowanych nóżek znajdujących się na dole. Po zastosowaniu odpowiedniego spadku i wyregulowaniu oraz osadzeniu nóżek możemy przystąpić do dalszej pracy nad montażem.

Podsumowując:

  • spadek powinien wynosić około 2,5%
  • kratka powinna być zamontowana około 1-2mm poniżej poziomu płytek
  • regulowane nóżki umożliwiają precyzyjne ustalenie nachylenia odpływu

Po takim montażu warto wykonać próbę szczelności, która potwierdzi czy praca została wykonana poprawnie. Całość powinna zostać dobrze uszczelniona. W tym celu można użyć taśmy uszczelniającej bądź folii w płynie. Rozetę odpływową syfonu należy zabezpieczyć taśmą uszczelniającą, a na ścianach i podłodze położyć izolację przeciwwodną. Narożniki powinniśmy zabezpieczyć taśmami uszczelniającymi. Ułożyć płytki – najlepiej małoformatowe, nieporowate, o III lub IV klasie ścieralności, antypoślizgowe i zastosować wodoodporną fugę.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o odpływie liniowym?

Wybierając odpływ liniowy, warto pamiętać o kilku szczegółach:

  • Standardowa głębokość rynny to 12 cm, jednak znajdziemy też niższą, ośmiocentymetrową. Niewysoki system łatwiej zmieścić w podłodze, ale nie ma to wpływu na efektywność odprowadzania wody – odpowiedzialna jest za to głównie przepustowość syfonu.
  • Fabrycznie wklejony kołnierz ułatwia montaż systemu, gwarantuje szczelność połączenia korytka z wodoszczelną membraną i pozwala na odcięcie odwodnienia od kanalizacji (w przypadku dłuższej nieobecności domowników).

Odpływ liniowy - jaki spadek?Odpływ liniowy o wiele łatwiej jest utrzymać w czystości niż brodzik z tradycyjną kabiną prysznicową. W przeciwieństwie do brodzika z kabiną nie ma tu żadnych zakamarków, w których mogłyby się gromadzić zabrudzenia i wilgoć. Sam system odwodnienia liniowego również z łatwością wyczyścimy. Wystarczy zdjąć ruszt odpływu i wyczyścić elementy znajdujące się niżej – syfon i rynienkę. Tak zwany suchy syfon można także wyjąć i wyczyścić. Odpływ liniowy świetnie sprawdza się w nowoczesnych łazienkach: jest niezbędny w przypadku kabiny walk-in, a przy braku kabiny jest właściwie niewidoczny i nie zajmuje miejsca. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku łazienek niewielkich lub o nietypowym kształcie. W dużych łazienkach z kolei podkreśla ich przestronność. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by prysznic umieścić wyspowo, na środku łazienki.
Kratki przykrywające korytko dostępne są w różnych wzorach i kolorach. Producenci oferują także modele wykonane z różnych materiałów: ceramiki, szkła, metalu, sztucznego tworzywa, czy nawet drzewa egzotycznego. Najczęściej jednak stosuje się ruszty ze stali nierdzewnej – matowe lub błyszczące, pełne (woda odpływa szczeliną okalającą maskownicę) lub perforowane. Dla osób ceniących sobie totalny minimalizm prawdziwą gratkę będą stanowić listwy, które wkleja się do specjalnie wyciętych płytek. Dzięki nim odpływ staje się niewidoczny. Najbardziej efektownie jednak prezentują się maskownice z podświetleniem LED, które włączają się w kontakcie z wodą.
Odpływy znajdziemy także w różnych kształtach: prostym, w kształcie litery L oraz łukowe. Odpływ prosty można zastosować przy każdym natrysku. Odpływ w kształcie litery L sprawdzi się w narożnym prysznicu, a łukowy – przy zaokrąglonej kabinie.

 

Odpływ liniowy – podsumowanie:

  • Standardowa rynienka ma wysokość 12 cm, ale znajdziemy też w sklepach taką o wysokości 8 cm - łatwiej będzie zmieścić ja pod podłogą.
  • Odpływ liniowy z fabrycznie wklejonym kołnierzem to doskonałe udogodnienie: ułatwia montaż systemu i zapewnia szczelność.
  • Odpływ liniowy o wiele łatwiej jest utrzymać w czystości niż brodzik.
  • Odwodnienie liniowe sprawdza się w każdej łazience: małej, dużej, czy też o nietypowym kształcie.
  • Kratki maskujące wykonywane są z różnych materiałów. Oferowane są też w różnych kolorach i wzorach. Najbardziej popularne wykonane są ze stali nierdzewnej.

Już wiesz, jak precyzyjnie zaprojektować i wykonać odpływ liniowy.