Blog

Odpływ ścienny czy podłogowy?

Posted On 8 stycznia, 2021 at 9:50 am by / Możliwość komentowania Odpływ ścienny czy podłogowy? została wyłączona

Odpływ liniowy – Ścienny Czy Podłogowy?

W zdecydowanej większości współczesnych łazienek, tj. remontowanych na przestrzeni ostatnich kilku lat lub w chwili obecnej, nie znajdziemy już tradycyjnych kabin prysznicowych z brodzikiem. Zastąpiły je nowoczesne, niezwykle stylowe a jednocześnie bardzo praktyczne prysznice typu walk-in z odpływem liniowym. Odpływ prysznica w ścianie oraz – nieco popularniejszy – odpływ prysznicowy podłogowy to innowacyjne systemy odprowadzania wody, które niewątpliwie poprawiają estetykę tej strefy, jak i całego pomieszczenia, a także komfort użytkowania. W związku z tym, pozostaje jedynie zastanowić się jaki odpływ liniowy okaże się lepszym rozwiązaniem do naszej łazienki. Który rodzaj odpływu (ścienny czy podłogowy) wybrać i czym się przy tym kierować?

Odpływ prysznica w ścianie

Dzisiejsi producenci wyposażenia do łazienki poza standardowymi brodzikami, oferują również tzw. odpływy liniowe oraz punktowe, przy czym te pierwsze (wybierane częściej) dzielą się na ścienne i podłogowe. Jaki odpływ liniowy jest zatem lepszy i co o tym przesądza? Na pewno warto mieć na uwadze, że odpływ prysznica w ścianie, w przeciwieństwie do odpływu prysznicowego podłogowego nie wymaga ingerencji w strukturę posadzki. Co prawda konieczne jest wykonanie niewielkiego spadku, po to, by woda swobodnie spływała do znajdującego się w ścianie odwodnienia liniowego, jednak na podłodze nie pojawiają się żadne dodatkowe elementy instalacyjne. Płytki podłogowe można więc równo ułożyć aż do samej ściany, unikając w ten sposób konieczności ich docinania. Dzięki nowoczesnym modelom, takim, jak np. odpływy ścienne W-Drain, strefa prysznica z umieszczony na ścianie tuż przy podłodze odpływem wygląda bardzo elegancko. Czy w takim razie warto zainstalować w swojej łazience odpływ prysznica w ścianie? A może, mimo wielu jego zalet, wciąż korzystniejszą opcją jest odpływ prysznicowy podłogowy? Co ostatecznie wybrać odpływ ścienny czy podłogowy?

Odpływ prysznicowy podłogowy

Choć popularność odwodnieni liniowych ściennych rośnie, odpływy prysznicowe podłogowe wciąż uznaje się za najchętniej kupowane i montowane w nowoczesnych łazienkach. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu odwodnienie montuje się bezpośrednio w posadzce, zwykle wzdłuż ściany. Konieczne jest wykonanie odpowiedniego spadku oraz docięcie płytek w miejscu odpływu, co może nieco zaburzyć strukturę posadzki. Poza tym, miejsce na instalację odwodnienia musi być wystarczająco głębokie, by odpływ zmieścić się pod powierzchnią podłogi. Na szczęście, współcześni producenci oferują bogactwo różnego rodzaju modeli oraz tzw. rusztów, dzięki którym odpływ prysznicowy podłogowy wygląda bardzo stylowo. W takim razie, czy warto zdecydować się na ten rodzaj odwodnienia? Jaki odpływ liniowy ostatecznie wybrać – odpływ ścienny czy podłogowy?

Jaki odpływ liniowy (ścienny czy podłogowy) wybrać?

Zarówno odpływ ścienny w ścianie, jak i odpływ prysznicowy podłogowy to najnowocześniejsze systemy odwodnienia, które zachwycają nie tylko doskonałą efektywnością, ale też nowoczesnym, gustownym designem. W związku z tym, niezależnie od tego, jaki odpływ liniowy zdecydujemy się zamontować w swojej łazience – odpływ ścienny czy podłogowy, z pewnością będziemy zadowoleni z takiej instalacji. Niemniej, na pewno warto poradzić się w tej kwestii doświadczonego fachowcy, któremu planujemy zlecić remont łazienki. Należy mieć również na uwadze, że w mieszkaniach w blokach, w których często niemożliwym jest wykonanie odpowiedniego zagłębienia w podłodze na odpływ prysznicowy podłogowy, lepszą opcją są odpływy ścienne W-Drain. Podobnie sprawa ma się w sytuacji, gdy zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe w łazience.